Diziler

Omniscient-Netfilix’ten yeni bilim-kurgu dizisi

Yazar Dagor

Omnisicient dizisi Netflix’in bilim-kurgu dalındaki son yapımlarından birisidir. Omniscient Her şeyi bilen anlamına gelmektedir. Netflix’in Omniscient, Brezilya yapımı bilim-kurgu dizisidir.

Omniscient dizi konusu

Her bir insanın minyatür Drone’larla izlendiği, gizlinin saklının olmadığı, mahrem alanına kadar izlenildiği distopik bir gelecekte yaşayan insanların hayatlarını konu alıyor.

Minyatür Drone’larla izlenilen insanların bilgileri, kalp atış hızları, yüz ifadeleri insan elinin değmediği bir ana bilgisayar tarafından analiz edilip işleniyor. Bu da insanların nasıl bir ruh halinde olduğunu kolayca ele veriyor. Bir sinir harbi geçirip kamu malına zarar verdiğinizde dakikalar içerisinde mahkemeye çıkıyorsunuz ve cezanızın ne olduğunu öğreniyorsunuz. Cezayı para şeklinde ödeyemiyorsanız hapis cezasına çarptırılıyorsunuz.

Sistemin çok iyi çalıştığını düşünen otoriterler, sistemin herhangi bir açığı olduğunda direkt örtbas ediyorlar. Çünkü halk bu yapay zekaya çok güveniyorlar. Nina (baş karakter) bu kadar iyi korunaklı bir şehirde babasının cinayetinin faillerinin nasıl olur da bulunamamasından yakınır ve araştırmaya başlar. Ama bu çok kolay olmayacaktır. Peşinde sürekli gezen Drone, Nina’nın her hareketini ana bilgisayara gönderir. Drone bozulduğunda yedek Drone dakikalar içinde geri gelmektedir. Eğer Drone sahibini bulamazsa diğer Drone’larla iletişime geçerek bulmaya çalışır. Sistem tıkır tıkır işler fakat Nina’nın ana bilgisayara ulaşıp babasının Drone kayıtlarını alması gerekmektedir. İşi hiç kolay olmayacaktır.

Omniscient, gelecekteki distopik ortamın havasını pek verebilmiş değil. Her şey nizami, karanlık bir tarafı yok, şöyle yok. Kendi şehrinizde tam güvenliklisiniz. Elinize diken batsa ambulans gelecek şekilde ayarlanmış. Lakin korunaklı olmayan diğer bir şehir var. Burada tüm illegal işlerinizi halledebilirsiniz. Tabi yakalanmamanız gerekiyor.

Omniscient 1. sezon 6 bölümünü şu an Netflix’ten izleyebilirsiniz.

Kapak görsel: Netflix

Yorum bırakın