Diziler

Netflix’ten Göbeklitepe konulu Atiye dizisi

Yazar Dagor

Netflix’te yayına giren Atiye dizisi, fantastik ve gizemli kurgularının yanı sıra dram dolu hikayesiyle ilk yayın tarihinden beri izleyicisini kendisine hayran bırakmaktadır. Atiye dizisinin en önemli özellikleri arasında ise Türkiye’de bulunan en önemli tarihi mekanlardan birinde geçmesinin yanı sıra aynı zamanda Türkiye ile aynı anda dünya genelinde platformu kullanan izleyiciler de izleyebiliyor. Atiye dizisi ilk bölümüyle 27 Aralık 2109’da izleyicilerinin karşısına çıkmıştır.

OG Yapım bünyesinde gerçekleştirilen yapımın yapımcıları ise Onur Güvenatam ve Alex Sutherland olmakla birlikte Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık isimleri yönetmenlik koltuğunda yer almaktadır. Atiye dizisinin senaristliğini ise Jason George ve Nuran Evren Sit gerçekleştirmektedir. Dizi baş rollerinde ise Beren Saat, Mehmet Günsür, Başak Köklükaya gibi çok sayıda ismi bir araya getirmektedir.

8 bölümlük dizinin konusuna bakmak gerekirse dizinin baş rolünü oluşturan Atiye, Atiye’nin ailesi ve sevgilisi olan Ozan İstanbul’da sakin, sade ve mutlu bir şekilde yaşam sürse de yaşantıları beklemedikleri bir olayla tamamen değişmektedir. Dünyadaki bilinen en eski tapınak olan Göbeklitepe’de gerçekleştirilen bir keşif başta Atiye olmak üzere bütün ailesinin yaşantısını değiştirmektedir. Göbeklitepe bölgesinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarını yürütmekte olan arkeolog Erhan gerçekleştirdiği çalışmalarda Atiye ve Göbeklitepe arasında mistik bir ilişkinin varlığını ortaya koyacak olan sembolü keşfetmesiyle Atiye’nin İstanbul’daki yaşantısı Göbeklitepe’ye sürüklenmektedir. Gerçekleşen keşifle birlikte kendisine çok farklı bir kapının açılmasına yol açacak olan bu esrarengiz olayın ardından, antik kent tapınağa giderek geçmişini arama kararı almakta ve yaşadığı sır perdesinin aralanmasıyla Atiye’nin karşı karşıya kaldığı olaylar, onun geçmişiyle geleceği arasında asıl ve ruhaniyle olan ilişkileri başta olmak üzere her şeyini sorgulamaya başlamaktadır.

Yorum bırakın