Biyografiler

Cem Yılmaz Kimdir? Hangi dizi ve filmlerde rol almıştır?

Yazar Dagor

23 Nisan 1973’da doğmuştur. Cem Yılmaz aslen Sivas Gürünlüdür. İlköğretim eğitimini Mehmet Akif İlkokulunda tamamlamasının ardından ortaokul eğitimini Bahçelievler Kazım Karabekir Ortaokulu’nda tamamlamıştır. Lise ve üniversite eğitimlerini de daha sonrasında gösterilerinde sıklıkla konu alacağı Turizm ve otelcilik bölümlerinde okumuştur. Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi bölümünü tamamlamıştır.

Karikatüre ilişkin ilgi ve yeteneği nedeniyle üniversite eğitimi döneminde Leman dergisinde çalışmıştır. İşte bu dönemde gösteri yapma sürecine de başlamış ve Leman Kültür Merkezi’nde ilk gösterisini gerçekleşirmiştir. Bu süreci Beşiktaş Kültür Merkezi’nde yaptığı gösteriler takip etmiştir. Gerçekleştirdiği BKM gösterileriyle ismini duyurmuş ve 4.000’i aşkın gösteri gerçekleştirmiştir.

Sahne gösterilerini 1998 senesindeki Her Şey Çok Güzel Olacak filmiyle sinema sektörüne girmesiyle ilerleyen süreçte bu sektördeki farkını da ortaya koymuştur. Türk sineması içerisinde sevilenve önemli bir yere sahip olan onlarca filme imza atmıştır.

Yılmaz aldığı çok sayıdaki filmin yanı sıra film yönetmenliği ve seslendirme sanatçılığı yapmıştır. Bu dönemde gerçekleştirdiği sinema filmlerinin yanı sıra filmleriyle eş zamanlı olarak gösterilerine de devam etmiştir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasının işbirliğiyle gerçekleştirilen özel konserler bünyesinde orkestraya 2 defa şeflik yapmış ve üniversite ziyaretlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir adet de DVD çıkarmıştır.

Kariyer süreci boyunca Panasonic, Opet, Türk Telekom, Türkiye İş Bankası ve Doritos olmak üzere çok sayıdaki markanın ekran yüzü olarak ekran karşısına çıkmıştır. Yılmaz sanatçı kimliğinin yanı sıra çizmiş olduğu karikatürlerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kitap ve çekmiş olduğu 3 filmin senaryolarının kitaba çevrilmiş hali de okuyucu kitlesinin beğenisiyle karşılanmıştır.

Cem Yılmaz Sadri Alışık Ödülleri, 4. Yeşilçam Ödülleri ve Brussels Uluslararası Bağımsız Festivali Ödülleri gibi çok sayı da ödülü de almıştır.

Cem Yılmaz’ın seslendirdiği, rol aldığı dizi ve filmler

2020 – Karakomik Filmler 2 – Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Oyuncu
2019 – Karakomik Filmler – Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Oyuncu
2018 – Arif v 216 – Senarist, Yapımcı, Oyuncu
2017 – Deli Aşk – Yapımcı, Oyuncu
2016 – Zootropolis: Hayvanlar Şehri – Seslendirmen
2016 – İftarlık Gazoz – Oyuncu
2015 – Ali Baba ve 7 Cüceler – Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Oyuncu
2014 – Son Umut -Oyuncu
2014 – Pek Yakında – Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Oyuncu
2013 – CM101MMXI Fundamentals – Yapımcı, Senarist, Oyuncu
2012 – Magnifica Presenza – Oyuncu
2011 – Sonra Ağlayacağım – Oyuncu
2011 – Arabalar 2 -Seslendirmen
2011 – Zefir – Oyuncu
2010 – Av Mevsimi – Oyuncu
2010 – Yahşi Batı – Yapımcı, Senarist, Oyuncu
2009 – Arthur: Maltazar’ın İntikamı – Seslendirmen
2008 – A.R.O.G – Yönetmen, Yapımcı, Senarist, Oyuncu
2008 – Canım Ailem – Oyuncu
2007 – Arı Filmi – Seslendirmen
2006 – Hokkabaz – Yönetmen, Senarist, Oyuncu
2005 – Organize İşler – Oyuncu
2004 – G.O.R.A. – Senarist, Oyuncu
2001 – Vizontele – Oyuncu
1998 – Her Şey Çok Güzel Olacak – Senarist, Oyuncu

Kaynak: Wikipedia

Yorum bırakın